pacienti

Hájení práv a zájmů pacientů, bezplatná poradna

Petice: Nesouhlas se zpoplatňováním zdravotní péče a zvyšováním spoluúčasti pacientů


 

Tisková zpráva k petici:

„Nesouhlas se zpoplatňováním zdravotní péče a zvyšováním spoluúčasti pacientů“

 

Pátkem 15. 9. 2017 se otevírá k podpoře petice proti záměrům zpoplatnění zdravotní péče a navyšování spoluúčasti pacientů. Oprávněnou jednat za petiční výbor je

  • Alena Gajdůšková, 1. viceprezidentka Svazu pacientů ČR, pacientská ombudsmanka a členka Etické komise České lékařské komory,
  • Dagmar Žitníková, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR a
  • Jan Uherka, místopředseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR.

Petici bude možné podepsat v petičních stáncích, ale i v internetové podobě na stránkách Svazu pacientů ČR.

Zřejmě s vizí změny rozložení politických sil jak štíři z děr vylézají opět ti, kteří se po celou dobu snaží amerikanizovat české zdravotnictví. Tedy podmínky poskytování lékařské péče, kterou už dnes známe od zubařů, navodit ve všech ordinacích.

Není pochyb o tom, že skutečně hrozí, že budeme léčbu platit tak, jak to v minulosti prosazovali pánové Julínek a Heger (ODS a TOP09) a i v tomto období se to snažilo protlačit sněmovnou ANO přes svou poslankyni Radku Maxovou. Snaží se opět vrátit do hry zavedení přímé platby u lékaře. Lidé se tak můžou dočkat toho, že budou ošetřeni jen do nezbytné výše pro provizorní přežití a vše další si budou muset hradit z vlastní kapsy.

Jen díky hlasům ČSSD tento likvidační návrh dosud neprošel. Pokud nebude navrhovatelům nic stát v cestě, velmi rychle skončí náš solidární zdravotní systém, který stojí na tom, že v utrpení a v bolesti si jsme rovni a zdraví nesmí být kšeft.

Prostě nemáš peníze – nemáš zdravotní péči. Tuto zkušenost mají v USA. „Znám příběhy konkrétních lidí, kteří do konce života spláceli půjčky jen proto, že jejich blízký vážně onemocněl. Proto byznys s utrpením lidí považuji za hyenismus největšího kalibru,“ uvedla Gajdůšková. 

Každá zákrok u odborníka, ať už to bude chirurg nebo internista, může stát tisíce a desetitisíce korun. Lidé se dočkají jen nejméně ekonomicky náročné péče, tedy té nejlevnější, která by měla být hrazená z veřejného zdravotního pojištění. Vše ostatní bude označeno jako nadstandard, který si lidé budou muset hradit sami. „Vsadím se, o co chcete, že pokud budou mít strany jako ANO a další prosazující platby za lékařskou péči dostatek hlasů, tak zdravotní péči do půl roku po volbách zpoplatní. Pak přijdete k lékaři třeba se zánětem ledvin a ten vám řekne – potřebujete speciální vyšetření, budete potřebovat speciální léčbu, to je ale nadstandard a ten vám vaše pojištění nehradí,“ varuje Gajdůšková s tím, že Andrej Babiš o tom dokonce píše ve své knize snů.

Jen pro zajímavost – zánět slinivky stejně jako například léčba dětské leukémie stojí cca 1 milion korun ročně, jedna běžná operace kolene přes 100 tisíc, a to nemluvě například o chirurgických zákrocích a operacích za další stovky tisíc korun. Zpoplatnění nad rámec veřejného zdravotního pojištění ale nebude znamenat lepší zdravotnictví, jak se nám snaží autoři těchto záměrů namluvit. To bude znamenat jen další kšefty pro banky a pojišťovny, nebezpečí uvrhnutí do dluhové pasti v případě nemoci nebo úrazu, tedy významnou ztrátu svobody pro většinu lidí v zemi. Pacient jsme každý byli, jsme, nebo budeme. Zvláště ve starším věku potřebuje lékaře každý. Dostupnost zdravotní péče je podstatná pro kvalitu života.

 

 

Text petice:

 

Nesouhlas se zpoplatňováním zdravotní péče a zvyšování spoluúčasti pacientů

 

My, občané České republiky, jsme znepokojeni záměrem zpoplatnit zdravotní péči a zvyšovat spoluúčast pacientů, který vyhlásili političtí představitelé ANO, ODS , TOP 09 a některých dalších stran a hnutí.

V České republice existuje povinné veřejné zdravotního pojištění, které má každému zajistit úhradu potřebné léčby v případě nemoci či úrazu, uhradit náklady při záchraně života a pro zmírnění utrpení.

Přístup ke zdravotní péči je základním lidským právem, které garantuje občanům Ústava ČR, Listina základních práv a svobod, čl. 31, kde se praví: „Každý má právo na ochranu zdraví. Občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon.“

Není proto myslitelné, aby se z veřejného zdravotního pojištění přestala hradit část potřebné a lékařem předepsané léčby.

 

Odmítáme

  • zavedení dvousložkového zdravotního pojištění, tedy rozdělení zdravotní péče na ekonomicky nejméně náročnou variantu léčby (tedy chudinskou), hrazenou z veřejného zdravotního pojištění, a všechnu ostatní, kterou si bude muset pacient zaplatit z vlastní kapsy navíc,
  • aby veřejnost byla dál manipulována lživým tvrzením o tomto řešení jako jediné záruce dalšího poskytování zdravotní péče v České republice,
  • aby zdravotní péče byla v budoucnu dostupná občanům podle toho, jak jsou bohatí a kolik si mohou dovolit připlatit.

 

 

Petiční  výbor:

 

PaedDr. Alena Gajdůšková,

  1. viceprezidentka Svazu pacientů ČR, pacientská ombudsmanka a členka Etické komise České lékařské komory.

Mgr. Dagmar Žitníková,

předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR

Mgr. Jan Uherka,
místopředseda Národní rady osob se zdravotním  postižením ČR

 

 

 

 

Updated: 30.9.2017 — 2:38
Svaz pacientů České republiky © 1998 - 2019 Frontier Theme